2009. november 1., vasárnap

Az elektronikus könyvkiadás forradalma

A Typotex Kiadó mindenekelőtt szakkönyveinek és tankönyveinek köszönheti hírnevét a hazai könyvpiacon. Az elmúlt évben azonban a hagyományos könyvkiadás mellett új profillal, az elektronikus könyvkiadással jelentkeztek: az első DRM védett, e-könyveket jelentetik meg a „világhálón”. A kezdeményezésről a kiadó ügyvezető igazgatójával, Votisky Zsuzsával beszélgettünk.



- A Typotex Elektronikus Kiadó Kft. Magyarországon elsőként vállalkozott DRM védett, PDF dokumentumok értékesítésére. Hogyan jött létre az interkönyv projekt?

- Nagyjából kilenc évvel ezelőtt merült fel először az e-könyv létrehozásának gondolata, mely a szerzői-kiadói, illetve az olvasói szempontok érdekellentétét igyekszik föloldani, ugyanakkor – a nyomdai, raktározási és szállítási költségek kiküszöbölésével lehetővé teszi egy-egy könyv megjelenését a tényleges, fizikai könyv kiadásának akár 20%-áért. Néhány meghiúsult kísérlet után 2008-ban végül a mi kiadónk kezdett e-könyv kiadásba és forgalmazásba. A rendszerben PDF formátumban szerepelnek az interkönyvek.

- Hogyan működik az e-könyv vásárlás – olvasói/felhasználói oldalról?

- A felhasználó – ha rákattint honlapunkra – tájékozódhat kiadványainkról; szerzők, sorozatok és témák szerint tallózhat elektronikus könyveink között. Ingyenesen hozzáfér a tartalomjegyzékhez és a tárgymutatóhoz, míg a szövegen belüli tájékozódás elősegítése érdekében beépítettünk egy morfológiai elemzőt, melynek használatával a szövegben keresgélhet. A választást megkönnyítik a könyv mellett megjelenő, kapcsolódó recenziók és könyvrészletek. A további szöveg elolvasásához azonban már File-Open plugin letöltés szükséges, ami a vásárlást követően lehetséges. A fizetés egy speciális dombornyomott kártyával történik. (az OTP rendszerén keresztül, illetve az un. Debit Code feltöltőkártyával – ez utóbbi a Typotex Kiadóban, valamint az Olvasók Boltjában szerezhető be.) A könyv vásárlása IP címhez kötött, ez garantálja a jogszerűtlen felhasználás kiküszöbölését. Az olvasó beléptető kódjával – saját számítógépén - tetszőleges számban megnyithatja a választott művet, azonban csak egyszeri alkalommal nyomtathatja. A letöltött fájlban vízjelek találhatók, melyek az olvasó, illetve a szerző azonosítására szolgálnak. Az elektronikus könyv egyik legfőbb újítása, hogy az olvasó fejezetenként is megvásárolhatja a kiválasztott könyvet, amennyiben nincs szüksége az egész kötetre. Az ötletet jó néhány évvel ezelőtt egy fiatalember adta, akit a Szabó Ervin Könyvtárban „rajtakaptam”, amint az egyik saját kiadványunk néhány fejezetét másolja. Megkérdeztem tőle, miért nem vásárolja meg inkább a könyvet, hiszen „eredetiben” csak 10 Ft-ba kerül egy-egy oldal, míg fénymásolatban 20. A fiatalember csodálkozva visszakérdezett: „ugyan miért vásárolná meg az egész könyvet, mikor ő csak néhány fejezetet akar elolvasni. Számomra ez tanulság volt arra is, hogy ma, ebben a hard világban a fiatalabb generációknak kevésbé van szükségük könyvre - mint tárgyra - nincs könyvespolcuk, de ez nem jelenti azt, hogy ne olvasnának. Mindenesetre az ötlet működik, és a nálunk PDF-ben megvásárolható fejezetek kevesebbe kerülnek, mint a fénymásolatok. (egy oldal teljes könyv megvásárlása esetén 3, 5 fejezetenkénti vásárlásnál 4 Ft-ba kerül) Kiadóként úgy gondolom, hogy a szakkönyvek és tankönyvek másolása a szerzők és kiadók munkájának semmibevételét jelenti, ezért szeretnénk a felkínált, új lehetőséggel kiküszöbölni ezt a gyakorlatot.

- Milyen további lehetőségeket kínál az elektronikus könyv az olvasók számára?

- Folyamatosan bővítjük – jelenleg 3-4000 főt számláló levelezési listánkat, melyen keresztül olvasóink hírlevél formájában értesülhetnek legújabb kiadványainkról, aktuális akcióinkról, valamint könyvbemutatóinkról és egyéb rendezvényeinkről.

- Milyen kiadványok jelentek meg ez idáig interkönyv formájában?

- Első körben a saját könyveinket vettük fel, pontosabban a saját állományunk egy részét. Ez azt jelenti, hogy a kiadó mintegy 500 címmel rendelkezik, ebből 100 megjelent PDF formában is. Az e-könyvek egy része még könyv formájában is kapható, a vásárlás pedig – szintén honlapunkon keresztül – elektronikus formában lebonyolítható. A korábban kiadott könyveink egy része jelenleg már nem található meg a boltokban, ezekhez csak PDF-ben juthat hozzá az olvasó. A későbbiekben gondolkodunk olyan művekben is, melyek csak interkönyv formájában jelennének meg. itt elsősorban egyes, szűkebb rétegeket megszólító szakkönyvekre, felsőoktatási tankönyvekre, idegen nyelvű, szakkönyvekre gondolok. Ugyanakkor az elektronikus megjelenés lehetőséget nyújtana akár az elsőkötetes, kevéssé ismert szerzők számára is, hiszen ily módon – jóval csekélyebb összegért, mint egyébként – közzétehetik műveiket. A költségek mellett természetesen időben is lerövidül a kiadás. A szerzők folyamatosan figyelemmel kísérhetik az eladási számot.

- Úgy tudom, a szerzők számára további „előnyöket” is jelent az interkönyvkiadás.

- Igen, az internet adta körülmények lehetővé teszik, hogy a szerző rugalmasan kezelje a szöveget, ami azt jelenti, hogy – igény szerint – megjelenés után is módosíthatja, kibővítheti, hozzátoldhat akár új fejezeteket, bibliográfiát vagy hivatkozásokat. Ehhez csupán e-mailen le kell adnia az igényét, és kiadónk máris egy belépési kódot nyújt számára, amivel hozzáférhet a szöveghez. Tex-ben dolgozó szerzőink számára egyébként kész stílusfájlokat is ajánlunk honlapunkon.

- Végezetül hadd kérdezzem meg, nem félő Ön szerint, hogy az elektronikus könyvkiadás néhány év alatt gyökeresen megváltoztatja olvasási szokásainkat és az egész könyvkultúrát?

- Nem tartom reális veszélynek, annak ellenére, hogy az elektronikus világ hihetetlen lehetőségeket tartogat számunkra. Nem gondolom, hogy az elektronikus könyvkiadás elterjedése teljes mértékben kiszorítaná a hagyományos könyvkiadást, még a mi kiadónknál sem. Inkább egy alternatív megjelenési formának tartom, amit ki-ki tetszése és szükséglete szerint választhat. Személy szerint például szívesebben hallom, ha azt mondja valaki, „szeretek olvasni”, mintha azt, „szeretem a könyveket.”

Maczkay Zsaklin

Forrás: Typotex

Keresés ebben a blogban